Gimus neįgaliam vaikui šeimai tenka išgyventi daug emocijų ir susidurti su daugybe išbandymų. Susitaikymas su vaiko negalia yra ilgas, daug pastangų reikalaujantis procesas. Patarimais, kaip šeimai susitaikyti su negalios diagnoze, dalijosi psichologė Salvinija Lukšienė.
Bendruomenės, asociacijos, draugijos, atstovaujančios ir vienijančios neįgaliuosius: jų svarba, nauda, pasiekimai
Lietuvoje veikia įvairios neįgaliuosius vienijančios asociacijos, bendrijos, įstaigos, kurios prisideda prie žmonių, turinčių negalią, gyvenimo kokybės gerinimo. Šių organizacijų veiklų spektras platus – nuo jų informavimo, konsultavimo iki laisvalaikio ir pramogų organizavimo. Apie neįgaliuosius suburiančių organizacijų veiklą, jų naudą kalbėjomės su kelių, mūsų rajone veikiančių asociacijų, bendrijų, įstaigų vadovais.
Neįgaliųjų integracija į darbo rinką Mažeikių rajone: iššūkiai ir galimybės
Nors Lietuvoje bandoma į darbo rinką integruoti žmones turinčius negalią, tačiau problemų vis dar išlieka. Priežasčių tam yra įvairių – tai ir visuomenėje gajūs stereotipai, ir darbdavių baimės, kartais ir pačių neįgaliųjų motyvacijos stoka, ieškant darbo. Pernai Užimtumo tarnyboje registruota daugiau nei 13 tūkst. asmenų su negalia, Mažeikių skyriuje – 291 darbingo amžiaus neįgalus asmuo.
Neįgaliųjų iššūkiai kasdienybėje ir viešajame gyvenime
Kokie sunkumai kyla namuose?
Nors vis aktyviau siekiama mažinti neįgaliųjų socialinę atskirtį, atnaujinti miesto infrastruktūrą taip, kad ji būtų patogi ir naudinga jiems, tačiau negalias turintys žmonės vis dar susiduria su įvairiomis problemomis, ribojančiomis jų dalyvavimą visuomeniniame gyvenime.
Apie iššūkius, kylančius neįgaliesiems kasdienybėje bei viešajame gyvenime, kalbėjomės su Mažeikių rajono neįgaliųjų centro direktore Audrone Šimkuviene, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Mažeikių rajono filialo pirmininku Algimantu Balčiūnu bei Mažeikių cerebrinio paralyžiaus asociacijos pirmininke Zofija Valatkiene.
Mažeikių 3-oji vidurinė – Sodų pagrindinė mokykla
Mokykla pradėta statyti 1975 m. sausio mėn., rugsėjo 1 d. pradėjo veikti ir vadinosi Mažeikių 3-oji vidurinė mokykla. Pirmasis direktorius buvo Vytautas Rimiškis. Tuo metu mokykloje dirbo 42 mokytojai, mokėsi 816 mokinių, nebuvo 10-12 klasių. Dabar mokykla turi ir suaugusiųjų klasę.
Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio pagrindinė mokykla – pavadinta pulkininko-leitenanto garbei
Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio pagrindinė mokykla (anksčiau vadinosi Tirkšlių vidurinė mokykla) yra Tirkšliuose (Tirkšlių sen.), Mokyklos g. 8. Mokyklai priklausė Šerkšnėnų pradinio ugdymo skyrius (nuo 2009-09-01). Nuo 2013 m. rugsėjo 1 d. Mažeikių r. savivaldybės Tarybos sprendimu Nr. T1-371 Tirkšlių vidurinė pertvarkyta ir pavadinta Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio pagrindine mokykla. Pavadinta Lietuvos kariuomenės pulkininko-leitenanto, lietuvių rezistento, Pietų Lietuvos partizanų vienytojo ir pirmojo vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio vardu.
Mažeikių Senamiesčio pagrindinė mokykla – buvusi 5-oji vidurinė
Mažeikių 5–oji vid. mokykla įkurta 1980 m. Nuo 2004 m. rugsėjo 1–os mokykla tapo pagrindine. Mokyklai priklauso Leckavos pradinio ugdymo skyrius. Mokykloje taip pat vykdomos ir priešmokyklinė bei papildomo ugdymo programos.
Mažeikių Kalnėnų progimnazija – buvusi 8-oji vidurinė. Istorija, patirtys, pasiekimai
Rugsėjo mėnesį svečiuojamės Kalnėnų progimnazijoje. Tai dieninė, savarankiško mokymosi bendrojo lavinimo mokykla Mažeikiuose, vykdanti pradinio, pagrindinio ir papildomo ugdymo programas.
Ilgą istoriją menanti dabartinė Viekšnių gimnazija skaičiuoja ne vieną šimtmetį
Viekšnių gimnazija – 1636 m. įsteigta pirmoji parapijinė pradinė mokykla, kuri po paskutiniojo Lietuvos – Lenkijos padalijimo buvo uždaryta. 2007 m. balandžio 1 d. jai suteiktas gimnazijos statusas.
„Jievaro“ pagrindinė – 60-uosius metus skaičiuojanti Mažeikių mokykla
Liepos mėnesį žvalgomės po Mažeikių „Jievaro“ pagrindinę mokyklą. Tai Mažeikių specialioji mokykla, vykdanti pradinio, pagrindinio ir papildomo specialiojo ugdymo programas lietuvių kalba judesio ir padėties sutrikimų bei intelekto sutrikimų turintiesiems vaikams. Ši mokykla veikia nuo 1961 m.
Buvusi parapijinė mokykla – Sedos Vytauto Mačernio gimnazija
Birželio mėnesį žvalgomės po Sedos Vytauto Mačernio gimnaziją. Mokyklos istorija siekia dar XVI amžių, kai buvo įkurta parapijinė mokykla, vėliau statusas keitėsi daug kartų.
Seniausia ugdymo įstaiga rajone – Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija
Gegužę lankome Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnaziją. Tai dieninė, savarankiško mokymosi bendrojo lavinimo mokykla, vykdanti pradinio, pagrindinio, vidurinio ir papildomo ugdymo programas.
Ilgą istoriją menanti – Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija
Svečiuojamės pirmojoje aukštesniojoje lietuviškoje Mažeikių mokykloje – Merkelio Račkausko gimnazijoje. Ši mokykla įkurta 1919 m. Lietuvos Mokslo departamento direktoriaus įsakymu.
30-uosius mokslo metus skaičiuojanti – Mažeikių Pavasario pagrindinė mokykla
Mažeikių 7-oji vidurinė (dabar jau Mažeikių Pavasario pagrindinė) įkurta 1989 metais. O nuo 2012 m. rugsėjo 1 d. mokykla tapo pagrindine. Nuo pat įkurimo pradžios mokyklai vadovauja Stanislovas Jakučinskas. Ši mokykla rajoną garsina įvairiais pasiekimais sporto srityje.
Pasiekimais garsėjanti Mažeikių „Ventos“ progimnazija skaičiuoja ketvirtą dešimtmetį
Mažeikių VI-oji vidurinė mokykla, „Ventos“ vidurinė mokykla, pagrindinė mokykla, o dabar jau Mažeikų „Ventos“ progimnazija skaičiuoja 34-us metus. Pirmoji direktorė – Aldona Strumickienė. Naftos perdirbimo gamyklos lėšomis pastatyta mokykla tuo metu buvo didžiausia ir moderniausia rajone.
Mažeikių Gabijos gimnazija: 50 metų vingiuotu keliu...
2-oji vidurinė, „Baltoji paukštė“, o dabar – Gabijos gimnazija savo darbą pradėjo 1970 metais. Mokytojų dienos išvakarėse savo gimtadienį švenčianti mokykla šiais metais skaičiuoja jau 50-metį. Pirmojo direktoriaus Prano Barvydo išpuoselėta ir mylėta mokykla iki šių dienų išlieka tarp geriausių. Jubiliejaus proga metas apžvelgti „Baltosios paukštės“ nueitą kelią.